Centrum ďalšieho vzdelávaniaUniverzita Komenského v Bratislave

UTV v médiách

mojeumenie.sk: Vzdelávanie seniorov je prevenciou proti izolácii a depresii

„Učitelia seniorov sa musia pripravovať na hodiny naozaj precízne, pretože nikdy presne nevedia, kto pred nimi práve sedí,“ hovorí Nadežda Hrapková z Centra ďalšieho vzdelávania na Univerzite Komenského v Bratislave. Viac sa dočítate v článku v tomto odkaze.

 

 


RTVS: Ranné správy - Projekt online UTV

O Univerzite tretieho veku si môžete pozrieť reportáž aj v Ranných novinách na RTVS. Vedúca metodička Mgr. Dana Havranová zodpovedala otázky ohľadom vzdelávania seniorov na Univerzite Komenského v Bratislave. Celú reportáž si môžete pozrieť v tomto odkaze.

 

 


Pravda: Seniori môžu teraz študovať na Univerzite tretieho veku aj online

Hoci tomu bráni pandémia, seniori si môžu predsa „sadnúť“ do školských lavíc. I napriek prísnym opatreniam, ktoré súvisia s obmedzením pohybu, sa môžu zapojiť do širokej škály odborov Univerzity tretieho veku na Univerzite Komenského v Bratislave. Viac sa dočítate v článku v tomto odkaze.

 

 


RTVS: Talkshow Nočná pyramída 

Moderátor Ľudovít Jakubove si do nočnej talkshow Rádia Slovensko pozval vedúcu metodičku Univerzity tretieho veku Mgr. Danu Havranovú. Rozhovor o jej profesijnom i osobnom živote si môžete vypočuť v tomto odkaze.

 

 


RTVS: Talkshow Nočná pyramída 

Moderátor Ľudovít Jakubove si do nočnej talkshow Rádia Slovensko pozval vedúcu metodičku Univerzity tretieho veku Mgr. Danu Havranovú. Rozhovor o jej profesijnom i osobnom živote si môžete vypočuť v tomto odkaze.

 

 


webnoviny.sk: Univerzita Komenského neotvorí Univerzitu tretieho veku, zrušila aj akademické slávnosti

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave v tomto roku neotvorí Univerzitu tretieho veku. Informuje o tom Martina Mášiková z rektorátu UK. Rušia sa tiež akademické slávnosti a na internátoch platia sprísnené opatrenia. Vzdelávanie na univerzite sa môže uskutočňovať dištančnou alebo kombinovanou metódou. Viac sa dozviete na www.webnoviny.sk.


RTVS3: Relácia pre seniorov KLUB3

Vedúca metodička UTV, Mgr. Dana Havranová spolu s našou študentkou UTV boli pozvané do televízie RTVS3. V novej televíznej relácii pre seniorov Klub3 s Katkou Brychtovou a Marcelom Hanačákom, hovorili o vzdelávaní seniorov a Univerzitách tretieho veku.V uvedenom odkaze si môžete pozrieť spomínanú krátku reportáž.

 

 


TVBA: Beseda o piatej "Seniori v karanténe"

Pozrite si najnovšiu reláciu Besedy o piatej TV BRATISLAVA - www.tvba.sk na tému "Seniori v karanténe", kde prijala pozvanie naša kolegyňa PhDr. Nadežda Hrapková, PhD. Odkaz na video nájdete v tomto odkaze.

 

 


Naša univerzita: KEĎ VÁM VEK NEBRÁNI BYŤ „ČÍSLOM“

V časopise Naša Univerzita (č.4, marec/apríl, 2020, str. 26-27) nájdete zaujímavý rozhovor s naším študentom Univerzity tretieho veku CĎV UK, Pavlom Dumanom. Článok nájdete v tomto odkaze na strane 26-27.

 

 


medium.com: Univerzita tretieho veku v Bratislave

Univerzita tretieho veku CĎV UK bola spomenutá v odbornom časopise EdTech KISK, vydávanom na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity. Celý článok, napísaný RNDr. Michalom Černým - výkonným redaktorom a predsedom redakčnej rady KISK FF MU, si môžete prečítať na ich webovej stránke www.medium.com.


Pravda: Študujúci penzisti starnú pomalšie

Odborníci sa zhodujú, že štúdium vo vyššom veku je mimoriadne prospešné. Udržiava človeka v duševnej kondícii a zároveň pôsobí aj preventívne proti depresiám. Ľudí zamestnáva, aj socializuje. Viac informácií o štúdiu vo vyššom veku si môžete prečítať na stránke www.pravda.sk.


Nový čas: Seniori si prevzali diplomy. Tento odbor letí na Univerzite tretieho veku najviac!

"Dal som si záväzok pred tým, ako som išiel do dôchodku, že si urobím univerzitu tretieho veku. Mám 5 detí a aby som im ukázal, že aj my v staršom veku vieme vnímať informácie a tešiť sa z nich." povedal pre Nový čas jeden zo študentov UTV. Celý článok si môžete prečítať na webovej stránke www.cas.sk.


Nový čas: Anna je najstaršou prváčkou Univerzity tretieho veku: Operu sa chcem naučiť ako 85-ročná!

„Prijali sme 239 prvákov, z toho len 10 % mužov,“ informovala vedúca útvaru celoživotného vzdelávania Nadežda Hrapková. Najstaršou študentkou je Anna Grandtnerová (85), ktorá v minulosti učila na STU a VŠVU. Čo budete študovať? Celý článok si môžete prečítať na webovej stránke www.cas.sk.


Pravda: Seniorom Univerzita tretieho veku plní sny

Sú ako veční študenti. Nie preto, že by mali problém prejsť skúškami alebo by sa im nechcelo študovať, skôr naopak. Keď skončia jeden odbor, hneď sa hlásia na druhý. Pri zápise sú ochotní sa postaviť aj do dlhého radu, aby sa dostali tam, kam chcú. O štúdium na Univerzite tretieho veku, ktoré Univerzita Komenského poskytuje už štvrťstoročie, je medzi seniormi priam bitka. Celý článok si môžete prečítať na webovej stránke www.spravy.pravda.sk.


Startitup: Ako sa aj 90-ročné babičky dostanú k diplomom

Vzdelávanie našich seniorov je skvelým spôsobom, ako im spríjemniť každodennú rutinu. Po 50-tke majú vďaka iniciatíve viacerých univerzít možnosť opäť drať lavice a namáhať mozgové závity, ako za starých čias. Takto si napríklad 96-ročná dáma spravila titul z dejín umenia. Celý článok si môžete prečítať na webovej stránke www.startitup.sk.


Topky.sk: UK má najstaršiu študentku - Niké (96) absolvovala už tretí odbor

„Tajomstvo večnej mladosti ducha – to je to, čo ponúka seniorom Univerzita tretieho veku na Univerzite Komenského. Nežiť minulosťou, ale klásť si nové úlohy, získavať nové poznatky, a tak sa začleniť do súčasného života,“ uviedla Klimešová-Wagnerová, ktorá UTV UK navštevuje od svojich 87 rokov. Celý článok si môžete prečítať na webovej stránke www.topky.sk.


SME: Univerzita tretieho veku oslavuje štvrťstoročie založenia

"Univerzita tretieho veku Centra ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského v Bratislave oslávi 1. júla štvrťstoročie svojho vzniku. Informovala o tom Andrea Földváryová z oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave s tým, že od roku 1990 je najväčšou univerzitou pre seniorov na Slovensku." Celý článok si môžete prečítať na webovej stránke www.domov.sme.sk.